Відкриті дані про кредити Міжнародних фінансових організацій.
Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР) фінансуватиме проєкт з модернізації та підвищення ефективності української системи вищої освіти. Про це повідомила прес-служба Міністерства фінансів. Проєкт фінансуватиметься за рахунок кредиту у сумі 200 млн грн.
Ця новина викликає кілька важливих питань: Чому така програма фінансується за рахунок кредиту? Чи це поодинокий кредит від МБРР? Хто ще позичає гроші на фінансування проєктів соціального та економічного розвитку?
Відповіді на ці питання — коротко і по порядку
Більшість держав, і серед них Україна, мають дефіцитні державні бюджети: їх видатки є вищими ніж доходи, які надходять з податкових та неподаткових джерел. Для фінансування, тобто покриття, дефіциту бюджету уряд має кілька альтернатив: внутрішні та зовнішні запозичення, а також надходження від приватизації.
Внутрішні запозичення — це випуск облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). А от щодо зовнішніх може йтись про випуск єврооблігацій, а також позики від міжнародних фінансових організацій. При цьому, позики від МФО — це пільгове фінансування, оскільки йдеться про пільгові ставки запозичень, які є суттєво нижчими за ставки за єврооблігаціями. Саме це робить їх економічно вигідними для держави.
Водночас позики від МФО можна також поділити на дві форми надання. Передусім, йдеться про позики Міжнародного валютного фонду (МВФ, зокрема програма стенд-бай, якщо транш надходить на бюджетні цілі як у 2020 році), ЄС (зокрема, макрофінансова допомога), або ж Світового банку (програмна позика на політику розвитку). Ці позики надаються Україні за умови виконання певних заходів та впровадження визначених реформ. Кошти від них Україна витрачає на фінансування загального фонду бюджету.
Водночас ряд МФО позичає Україні кошти на пільгових умовах на фінансування визначених проєктів соціального та економічного розвитку. Йдеться про такі міжнародні фінансові організації, як Міжнародний банк реконструкції та розвитку та Фонд чистих технологій (МБРР), Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Північна екологічна фінансова корпорація (НЕФКО), Європейське співтовариство з атомної енергії та Німецька Кредитна Установа для Відбудови (KfW). Ці МФО, зокрема, фінансують проєкти, пов’язані з будівництвом нових доріг, оновленням міського транспорту та матеріальної бази медичних закладів. Таке адресне фінансування є важливим, оскільки фінансуються саме проєкти розвитку, на які через високі поточні видатки Україні часто бракує коштів, що призвело до зношеності інфраструктури. Важливо, що всі ці проєкти мають чітко визначені цілі та результативні показники, а тому дозволяють оцінити успішність їх впровадження.
Саме з огляду на важливість інформації про використання коштів на фінансування проєктів соціального та економічного розвитку за рахунок кредитів МФО та для підвищення прозорості та можливості контролю з боку громадськості у 2019 році МінФін почав оприлюднювати повну інформацію про проєкти соціального та економічного розвитку України, які реалізуються із залученням коштів МФО. Її можна знайти на порталі IFIs projects.
За офіційними даними порталу реєстру проєктів МФО (IFIs projects), станом на 5 травня 2021 року, поточний портфель МФО (у тому числі KfW та Euratom) складається з 41 проекту загальною вартістю 4,2 млрд доларів США та 9,8 млрд євро, які залучені як позика державою або під державні гарантії, зокрема:
- 12 проєктів, що фінансуються Світовим банком, у тому числі 3 проєкти з фінансування Фонду чистих технологій;
- 9 проектів, що фінансуються ЄБРР та 1 проект, що фінансується спільно з Euratom;
- 15 проектів, що фінансуються ЄІБ;
- 4 проекти, що фінансуються KfW.
З інформації на порталі можна дізнатись: які проекти реалізуються зараз в Україні? яка мета проєкту? хто є бенефіціаром, а хто виконавцем? хто фінансує? що саме планується зробити? яким є графік впровадження? який стан реалізації проєкту та чи є затримки у його фінансуванні?
Крім того, на порталі IFIs projects в розділі «Статистика» представлена динаміка використання коштів по роках, структура фінансування проєктів за галуззю реалізації, за кредиторами та за відповідальними виконавцями.
Так, МБРР є найбільшим кредитором України у фінансуванні проєктів соціального та економічного розвитку. При цьому, МБРР передусім допомагає поліпшувати соціальну інфраструктуру.
Укравтодор є найбільшим відповідальним виконавцем, оскільки існує ряд проєктів саме з будівництва та оновлення автомобільних доріг.
Дані щодо характеристики проєктів, включно з текстами угод, подані у машиночитному форматі та можуть бути вивантажені за допомогою публічного АРІ.
Інформація на порталі оновлюється Департаментом міжнародних фінансових проектів Міністерства фінансів. Адміністратором порталу є Державна установа «Відкриті публічні фінанси».
Світовий банк
Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР) входить до групи Світового банку та відповідно до свого мандату кредитує лише державний сектор та надає державні гарантії.
Серед міжнародних кредитно-фінансових організацій, які надають Україні адресні позики на фінансування проєктів соціального та економічного розвитку, МБРР є найбільшим кредитором України; його частка становить 32,8% всіх таких позичок.
За цільовим призначенням кредити МБРР поділяються на 4 групи: інституційні; реабілітаційні; на розвиток певної галузі економіки; на структурну перебудову галузей економіки. На сьогодні в Україні на етапі реалізації проекти банку в сферах соціальної політики, охорони здоров’я, енергетики, інфраструктури, муніципального кредитування.
За роки співробітництва Світовий банк затвердив для України 59 позик загальним обсягом $12,93 млрд, з яких отримано $9,7 млрд.
Станом на 1 травня 2021 р. на стадії реалізації знаходиться 12 інвестиційних проектів та 1 системний проект на суму $3 188,04 млн, вибірка коштів позик за якими складає $1 779,99 млн (55,83% загальної суми позик).
ЄБРР
Європейський банк реконструкції та розвитку є другим найбільшим міжнародним банком за обсягами кредитування проєктів соціального та економічного розвитку в Україну та, крім державного сектора, кредитує і приватний. Так, ЄБРР фінансує інвестиційні проєкти розвитку у приватному та державному секторі, окрім оборонної та тютюнової промисловості, а також проєкти грального бізнесу.
Щорічно ЄБРР спрямовує в Україну від 600 млн до 1 млрд євро.
Станом на початок травня 2021 року сукупний обсяг виділеного Україні Банком фінансування становить 14,6 млрд євро в рамках 488 проектів. На стадії реалізації знаходиться 8 спільних з ЄБРР проектів загальним обсягом позик 1 701,0 млн євро. Обсяг використання коштів позик ЄБРР за цими проектами станом на 01.05.2021 — 941,54 млн євро (55,35% загальної суми позик).
ЄІБ
Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) здійснює не тільки кредитну діяльність, але й виступає найбільшим позичальником грошових ресурсів на міжнародних фінансових ринках капіталу.
Станом на 1 травня 2021 року загальний обсяг наданих ЄІБ фінансових ресурсів в Україні, як в державному, так і приватному секторі, складає більше 7,46 млрд євро в рамках 49 проектів.
На сьогодні проектний портфель ЄІБ у державному секторі складає 24 проекти загальним обсягом 5 млрд євро. В рамках реалізації цих проектів станом на 1 травня 2021 року використано 700,98 млн євро, зокрема у 2019 році — 139,7 млн євро та у 2020 році — 104,29 млн євро.
Спільні з ЄІБ проекти спрямовані на розвиток автомобільних доріг України, енергетичну галузь, розвиток муніципальної та залізничної інфраструктури, підтримку малого та середнього бізнесу, відновлення інфраструктури Донецької і Луганської областей.
KfW
Німецька кредитна установа для відбудови (KfW) — державний банк Уряду ФРН, що є лідером серед банків Німеччини у сприянні економічному розвитку Німеччини, Європи та світу.
Сфера діяльності KfW: підтримка малого та середнього бізнесу; загальні позики; будівництво та енергозбереження, охорона навколишнього середовища; фінансування соціальної інфраструктури (водопостачання, енергопостачання, освіта, охорона здоров’я тощо); експортне та проектне фінансування; завдання суспільного значення; рефінансування.
В рамках співпраці України з KfW на сьогодні успішно завершено реалізацію трьох проектів вартістю 217,0 млн євро, вибірка коштів за якими склала 100%.
Триває реалізація 3 інвестиційних проектів обсягом 207,5 млн євро, з яких станом на 1 травня 2021 р. використано 54,28 млн євро (26,16%).
Матеріал створено в рамках проєкту «Ефективне управління державними фінансами ІІІ», що реалізується федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Уряду Німеччини.
https://biz.nv.ua/ukr/experts/skilki-pozik-bere-ukrajina-u-mfo-hto-i-na-shcho-pozichaye-nam-groshi-novini-ukrajini-50162529.html