ОСТАННІ НОВИНИ

Виступ Голови Національного банку Якова Смолія на Щорічній зустрічі з клієнтами і партнерами НБУ

Шановний пане Прем’єр-міністре,

шановні гості,

із радістю відкриваю Третю щорічну зустріч Національного банку з клієнтами та партнерами. Такі зустрічі – наш спосіб бути більш прозорими та зрозумілими щодо політики центробанку, а також підзвітними для суспільства. Адже завжди можна порівняти, що збиралися зробити на початку і – що насправді вдалося.

Утім, цього разу у нас не просто захід про результати роботи центробанку та його плани на поточний рік. Сьогодні маємо особливий привід – нову Стратегію розвитку фінансового сектору України до 2025 року.

Менше ніж за півгодини ми її підпишемо спільно з Міністром фінансів, головами Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку, Нацкомфінпослуг та Фонду гарантування вкладів.

Спільно з колегами ми працювали над Стратегією майже півроку. Це – сотні годин вивчення досвіду інших країн, переговорів з регуляторами, планування, консультацій із учасниками фінансового сектору.

І скажу чесно: ми задоволені результатом роботи, яку провели. Бо ми це зробили максимально по-партнерськи та прозоро. Адже ми віримо, що лише так наші плани на майбутнє відповідатимуть реальному стану речей, а отже – будуть виконані.  А відповідно, сама Стратегія буде не якимись «папірцями», а повноцінною візією майбутнього. І ми зобов’язуємося виконати цю візію разом із іншими підписантами стратегії.

Для цього у нас є необхідний досвід, і головне – успішний. Минулі п’ять років пройшли під знаком Комплексної програми розвитку фінансового сектору України до 2020 року. Це був перший подібний документ. Теж спільна робота фінансових регуляторів, яка вилилася у багато втілених сміливих рішень за цей період.  

Не буду голослівним: щоб оцінити результат роботи, ми, звісно, порахували виконання дій Комплексної програми. У результаті маємо майже дві третини виконаних дій.

Безперечно, не всі дії були виконані повністю. Деякі з них від самого початку планувалися з виходом за горизонт 2020 року і продовжують виконуватися зараз. Деякі стикалися з об’єктивними затримками під час реалізації. Ми не викреслюємо їх із життя. Вони будуть реалізовані повністю. І тому дії перенесені до Стратегії розвитку фінсектору до 2025 року. Таким чином, Стратегія-2025 стала логічним продовженням наших попередніх реформ.

Чи можна було в цілому отримати кращі результати, запитаєте ви? Відповім: озираючись назад, скажу, мабуть, що так. Але в тих конкретних умовах, в яких проводилися радикальні зміни на фінансовому ринку, – це гідний результат.

Нагадаю, ми мали потрійну кризу, "ідеальний" шторм, як його називають економісти: країна у стані війни, фінансова криза та перебування на волосині від банкрутства. Тож, я вважаю, що маємо повне право бути все ж таки задоволеними тим, що разом вдалося зробити. А вдалося нам немало.

Буду говорити про Національний банк:

 • Центробанк посилив інституційну незалежність та став технократичним інститутом, який ухвалює рішення на основі аналізу та фактів.
 • Ми провели нечувану внутрішню трансформацію НБУ і, треба визнати, вже стали прикладом для інших центральних банків у багатьох сферах. І тепер не лише просимо технічної допомоги в інших центральних банків, а і самі консультуємо та допомагаємо колегам.
 • Ми змінили нашу монетарну політику та тепер таргетуємо інфляцію, а не обмінний курс. Останній, до слова, став гнучким: він відображає ринкові реалії і більше не встановлюється штучно за рахунок спалювання міжнародних резервів.
 • Ми оздоровили банківський сектор. Банки, що присутні зараз на ринку, – платоспроможні, прибуткові та готові до потенційних економічних шоків. А отже – безпечні для клієнтів.
 • Ми здійснили справжню революцію: провели валютну лібералізацію, змінивши застаріле валютне законодавство, родом із 90-х років минулого століття.
 • Ми значно посилили відповідальність власників та менеджменту банків. Тепер просто так довести банк до банкрутства і не мати проти себе карних справ не вийде. Це – необхідна порція дисципліни та відповідальності, яка притаманна усім цивілізованим ринкам. І вона у нас вже є.
 • Ми значно покращили корпоративне управління державних банків. І зараз для них мати незалежні наглядові ради – абсолютний маст хев, а їхня відсутність – порушення закону.
 • Ми запровадили ризик-орієнтований нагляд за банками та посилили фінансовий моніторинг НБУ. У такий спосіб ми маємо змогу реагувати проактивно, а не «гасити пожежі», лише коли вони сталися.

Насправді список зробленого значно більший, за що хочу подякувати усьому колективу НБУ і нашим міжнародним партнерам та експертам, які допомагали отримати ці результати. Дякую насамперед МВФ, який допомагав не тільки фінансово, але і знаннями, експертизою. Європейському Союзу, Європейському банку реконструкції та розвитку, Світовому банку, Агентству США з міжнародного розвитку USAID, іншим центральним банкам.

Але повернемося до Стратегії-2025. Я щиро радію, що ми разом із Урядом та іншими регуляторами маємо спільне бачення, як зробити фінансові послуги якіснішими, доступнішими, безпечнішими та зручнішими для українців. Ми – однодумці. А це – вже половина успіху. Адже всі пам’ятають про лебедя, рака та щуку. Так ось, це – не наш випадок.

Реалізація Стратегії-2025 для нас – шлях до цивілізованого, прозорого та ефективного фінансового сектору. А для цього ми маємо зрозумілий та чіткий план дій на п’ять років. Тому жодних несподіванок. Ми розкриваємо всі карти і розповідаємо про плани на п’ять років наперед.

Чого ми хочемо насправді досягти? Маємо п’ять цілей:

 • Перша. Це – сприяння сталому економічному розвитку України. Ми прагнемо створити усі необхідні передумови для того, щоб економіка зростала. Це значить впевненість у завтрашньому дні для багатьох наших співгромадян.
 • Друга. Забезпечення макрофінансової стабільності. Фактично ми продовжимо робити так, щоб фінансова система, зокрема і банківська, працювала стабільно та надійно. Щоб вона була готова до неочікуваних зовнішніх або внутрішніх шоків. Це – одна з головних передумов сталого економічного зростання, про яке я вже згадував. Бо фінансова система – як кровоносна система для держави: якщо вона працює зі збоями, то всім іншим буде непереливки. А ми цього точно не хочемо.
 • Третя. Ми будемо підвищувати надійність та технологічність всієї фінансової системи, не лише банків, а й інших фінустанов. Усі клієнти мають бути впевнені, що вони отримають якісні послуги. Впевнені, що їх не обмануть. А так буде лише тоді, коли стандарти та вимоги для надавачів послуг будуть прозорими, зрозумілими та єдиними для всіх. А за спиною компаній стоятиме регулятор, який має нульову толерантність до неринкової поведінки фінансових інститутів. І я вам це можу обіцяти. Крім того, фінансові послуги будуть доступні дистанційно в режимі онлайн – і неважливо: з ноутбука ти зайшов, зі смартфона чи айпада. Ти отримаєш необхідну послугу. І Україна тут нічим не буде відрізнятися від країн зі стрімким розвитком фінансових послуг та фінтеку.
   
 • Четверта. Ми хочемо, щоб українські фінпослуги цілком відповідали європейським стандартам. Це додасть впевності клієнтам. А ще це – наше пряме зобов’язання за Угодою про асоціацію України з ЄС. І ми послідовно її виконуємо для того, щоб інтеграція нашої країни у фінансовий простір ЄС була можливою.
   
 • І нарешті п’ята. Ми прагнемо підвищити довіру до фінансового ринку. Є багато причин, чому українці інколи з пересторогою дивляться в сторону фінансових послуг і, можливо, не завжди готові ставати клієнтами банків, страхових компаній або пенсійних фондів. Виною цьому є і пережиті фінансові кризи, і можливий негативний досвід або навіть фінансові втрати. Наше завдання – мінімізувати можливий негатив і забезпечити надійний захист прав споживачів фінансових послуг. Не на словах, а на ділі. Це буде внеском фінансової системи у відновлення довіри до держави.

Ми очікуємо, що до 2025 року ми зможемо:

 • загалом збільшити легкість ведення бізнесу в Україні та залучення іноземних інвестицій;
 • зробити фінансові послуги надійними і прозорими, а безготівкові розрахунки – дешевшими;
 • надати можливість віддаленого користування ними та багато чого іншого.

Загалом Стратегія-2025 без перебільшення – синонім подальшого розвитку фінансового сектору та усієї української економіки. Якщо ви подивитесь сам документ, то він більше ніж на половину складається з «дорожньої карти» конкретних змін, які ми будемо втілювати.

І ми вже почали. Національний банк, наприклад, традиційно склав План дій на поточний рік та прозвітував про результати 2019 року. Він побудований відразу на основі двох документів – Стратегії розвитку фінансового сектору до 2025 року та середньострокової Стратегії центробанку. План дій НБУ уже опублікований на нашому сайті, а гості нашої сьогоднішньої зустрічі мають і його паперову версію.

На завершення хочу сказати, що ми точно досягнемо успіху, якщо день-у-день будемо рухатися у заданому напрямку і завжди будемо пам’ятати, навіщо ми це робимо.

Друзі, сьогодні ми маємо почесного гостя. Йому і хочу передати зараз слово. Зустрічайте, Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук!

https://bank.gov.ua/news/all/vistup-golovi-natsionalnogo-banku-yakova-smoliya-na-schorichniy-zustrichi-z-kliyentami-i-partnerami-nbu

 

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Міжнародне бюро кредитних історій
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
ideabank
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

2020 - Міжнародний Фінансовий Клуб «БАНКИРЪ»

Згода на обробку персональних даних
Дана реєстрація - згода може бути відкликана, шляхом подання відповідного на електронну адресу, заявою!

Image
Image
Image
Image